váš servis značkové elektroniky...

Zvuk z TV do reproduktorů i sluchátek současně – regulace hlasitosti

Různé způsoby nezávislého připojení sluchátek k televizoru – řešení (nejen) pro nedoslýchavé

Máte doma hůře slyšícího člena rodiny, se kterým sledujete TV, nebo se jen nemůžete shodnout na úrovni hlasitosti zvuku z reproduktorů? Připojení sluchátek do konektoru HEADPHONES JACK způsobí na vaší TV automatické odpojení reproduktorů? Cílem tohoto článku je nabídnout hned několik chytrých řešení pro připojení sluchátek s regulovatelnou hlasitostí, která je nezávislá na hlasitosti reproduktorů.

 

Galerie různých řešení zvukového výstupu TV

Fotografie různých řešení problémů s nezávislým připojením sluchátek k televizorům zde v galerii:

Line OUT / Audio OUT konektor CINCH L+R

Pokud vaše TV disponuje těmito stereo konektory CINCH L+R AUDIO OUT (někdy také značeno šipkou ven) pro nezávislý zvukový výstup (a nejsou-li již obsazeny jakožto výstup do jiného zařízení, jako např. zesilovače/domácího kina), je nasnadě zakoupení bezdrátových sluchátek s rádiovým nebo infračerveným přenosem signálu.
Sada se skládá z vysílače připojeného k TV audio konektorem a samotných sluchátek s přijímačem. Bezdrátová sluchátka zpravidla již bývají vybavena potřebnými kabelovými redukcemi CINCH-JACK nebo CINCH-CINCH. Zvuk na bezdrátových sluchátkách lze samozřejmě plynule regulovat od minima až po velmi hlasitý poslech. Úroveň hlasitosti sluchátek je plně nezávislá na hlasitosti zvuku z reproduktorů nastavené na TV.

Chytré a levné řešení zvukového výstupu pro TV vybavené konektorem SCART

Pro televizory osazené starším konektorem SCART existuje jedno elegantní řešení – redukce SCART-CINCH s přepínačem IN/OUT. Na startové části se přepnete do režimu OUT a pro připojení bezdrátových sluchátek využijete z kabelu 2 zvukové konektory CINCH (bílý = L = levý, červený = R = pravý kanál). Nevýhodou tohoto řešení je ale fakt, že konektor SCART tímto zaplníte, tím pádem do něj nelze již jiný kabel připojit. Konektor SCARTPro případy, kdy potřebujete zachovat konektor SCART volný, exituje speciální konektorová redukce – tzv. „průchozí SCART s audio odbočkou“, tedy jakoby prodloužení SCARTové samice s extra vyvedeným kablíkem zvukového výstupu (samice 3,5 mm stereo jack), která slouží pro připojení jak klasických drátových sluchátek s vestavnou regulací, tak rádiových nebo infra sluchátek bezdrátových. Úroveň hlasitosti se zde také reguluje pouze na sluchátkách a je plně nezávislá na hlasitosti zvuku z reproduktorů nastavené na TV. Podmínkou u těchto řešení je však, jak již bylo zmíněno, přítomnost konektoru SCART.

Využití optického zvukového výstupu TV (červená LED dioda OPTICAL)

U novějších televizorů již nebývá instalován klasický konektor SCART, zpravidla ale bývá k dispozici digitální optický zvukový výstup (červeně svítící překryté světýlko na zadním konektorovém panelu TV). Optický digitální výstup zvukuAni v tomto případě není hlasitost výstupu svázána s hlasitostí reproduktorů. Pro připojení nezávislých bezdrátových sluchátek s analogovým zvukovým vstupem budeme zde potřebovat digitálně-analogový audio převodník (foto viz fotogalerie výše), pomocí něhož se digitální optický zvukový výstup z televizoru převede na velice kvalitní analogový stereofonní signál. Tento signál linkové úrovně je alternativně možno připojit i do zesilovače, domácího kina apod. Převodník může být napájen buď z USB konektoru TV nebo externího 5V napaječe.

Bluetooth sluchátka

Nezávislý poslech TV dokáže zabezpečit také použití Bluetooth sluchátek. Nicméně funkcí Bluetooth jsou vybaveny pouze některé novější televizory (např. TV Samsung série 6 a vyšší). Bluetooth logoBluetooth sluchátka je nutné s TV spárovat. Tento proces by měl být popsán v návodu k vaší TV. U vybraných modelů TV je také možno v menu nastavit, zda má být zvuk současně puštěn jak do sluchátek, tak i reproduktorů. Před zakoupením Bluetooth sluchátek důrazně doporučujeme si v návodu k vašemu televizoru ověřit přítomnost této funkce.